Peelingi chemiczne

PEELING MEDYCZNY
DLACZEGO PROPONUJEMY PAŃSTWU TEN ZABIEG?
Piling to podstawkowy zabieg, jaki oferuje nowoczesna dermatologia estetyczna. Jest to jedyny zabieg, który w nieinwazyjny sposób pozwala zlikwidować widoczne defekty urody (np. ślady po trądziku, ubytki, przebarwienia). Co jednak równie ważne, utrzymuje młody, zdrowy wygląd twarzy — wygładza widoczne zmarszczki i opóźnia powstawanie nowych. Obecnie zaleca się go każdej kobiecie, której zależy nie tylko na poprawie wyglądu, ale przede wszystkim na opóźnieniu procesu starzenia się skóry.
Podczas zabiegu do głębokich warstw skóry dostarczane są substancje nawilżające i silnie regenerujące. Skóra, pobudzona przez te składniki do intensywnej odnowy, będzie starzeć się o wiele wolniej. Piling jest więc inwestycją w urodę — szybko poprawi kondycję skóry i sprawi, że kobieta dłużej będzie mogia cieszyć się młodym wyglądem. To zaś procentować będzie w przyszłości — dobrym samopoczuciem i większą pewnością siebie.
Klinika nova derm oferuje wiele rodzajów pilingów, dobieranych indywidualnie do skóry pacjenta. Niezależnie jednak od tego, jaki rodzaj pilingu zostanie zalecony, rezultatem zabiegu jest złuszczanie powierzchownych warstw naskórka. Spod łuszczącej się warstwy wyłania się „nowa” skóra.
W leczeniu metodą pilingów dr Ewa Chlebus ma ogromne doświadczenie. Przez ostatnie 12 lat wykonała ich ponad 10 tysięcy. Zabiegi te zaczęła wprowadzać do swojego gabinetu jeszcze w latach 90. W tamtym czasie jej pacjentami byli przede wszystkim ludzie młodzi, z opornymi na leczenie zmianami trądzikowymi, bliznami po trądziku czy przebarwieniami. Stosowana wtedy przez dr Ewę Chlebus terapia metodą pilingów dawała wspaniale rezultaty. Poprawa wyglądu, a co za tym idzie zadowolenie pacjentów, było ogromne. Dlatego dr Ewa Chlebus jako jeden z pierwszych lekarzy w Polsce zaczęła stosować pilingi na szerszą skalę — nie tylko jako sposób zwalczania chorób skóry, ale też jako świetną metodę odmładzania skóry i ogólnego poprawiania jej wyglądu. Wykorzystywane przez dr Ewę Chlebus nowe

sposoby złuszczania skóry opracowane zostały przez najwybitniejszych europejskich i amerykańskich dermatologów.
W klinice nova derm wykonuje się najnowocześniejsze pilingi, jakie proponuje dziś medycyna estetyczna na świecie. Oprócz tego w ofercie kliniki jest kilka rodzajów zabiegów autorskich, samodzielnie opracowanych przez dr Ewę Chlebus. Tak wielki wybór pilingów oraz szeroka wiedza na ich temat sprawia, że lekarze kliniki nova derm mogą perfekcyjnie dobrać rodzaj zabiegu dla każdego pacjenta.

CO WARTO WIEDZIEĆ O PILINGU?
Piling to zabieg polegający na złuszczeniu naskórka. Już w końcu XIX wieku wykonywano pierwsze takie zabiegi. W latach 70. XX wieku stosowano tzw. pilingi fenolowe, w latach 80. – zabiegi z użyciem stężonego kwasu trójchlorooctowego (TCA). Pierwsze pilingi w widoczny sposób odnawiały skórę i likwidowały defekty, ale były bardzo głębokie i powodowały silne podrażnienia. Dlatego dermatolodzy wykonywali je rzadko, tylko u pacjentów o wyjątkowo szpecących zmianach na twarzy. Jednocześnie prowadzono poszukiwania nowych skutecznych substancji, których stosowanie nie byłoby tak obciążające i bolesne dla pacjenta, a przy tym zupełnie bezpieczne. Te wymagania spełniały tzw. hydroksykwasy (kwasy owocowe), które odkryto w końcu lat 80., a w latach 90. wprowadzono do gabinetów dermatologicznych. Dało to początek nowej erze zabiegów i wielkiemu rozwojowi dermatologii estetycznej.
Obecnie, oprócz hydroksykwasów, do pilingów stosuje się wiele innych substancji chemicznych, m.in. kwas migdałowy, pirogronowy, retinowy. Zależnie od tego, który z tych kwasowi w jakim stężeniu lekarz wybierze dla pacjenta, pilingma silniejsze lub słabsze działanie. Inaczej działa na płytsze, a inaczej na głębsze warstw}’ naskórka.

PRZEBIEG ZABIEGU
Zabieg jest krótki. Trwa od kilku do kilkunastu minut (wyjątkiem jest Yellow Peel, na który trzeba zarezerwować sobie ok. 4 godziny). Lekarz najpierw dokładnie oczyszcza skórę, a potem rozprowadza na twarzy (czasem także szyi, dekolcie lub plecach) preparat złuszczający. Można wtedy odczuwać lekkie szczypanie, pieczenie — mniej lub bardziej dotkliwe, zależnie od rodzaju stosowanego kwasu i indywidualnej wrażliwości. Największy dyskomfort odczuwa się zwykłe podczas pierwszego zabiegu. Z każdym kolejnym skóra „przyzwyczaja się” do kwasów, a niemiłe odczucia znikają.

Ogromną rolę przy zabiegach odgrywa psychika. Pacjenci, którzy po raz pierwszy decydują się na zabieg, wchodzą do gabinetu przeważnie lekko zdenerwowani. Nie ma jednak powodów, by bać się pilingów. Te wykonywane w klinice nova derm nie powodują żadnych skutków ubocznych. Dyskomfort podczas zabiegu trwa zaledwie kilka minut. Ustaje w momencie, w którym lekarz neutralizuje rozprowadzone na skórze twarzy kwasy specjalnym preparatem. Na tym. kończy się zabieg. Skóra może być po nim lekko podrażniona czy zaczerwieniona. Siady po zabiegu są jednak minimalne. Pacjent może spokojnie wrócić do domu.
Skóra zaczyna złuszczać się po jednym, dwóch, czasem trzech dniach. Naskórek schodzi przez 1-2 dni. Już wtedy efekty pilingu zaczynają być widoczne. Po zakończeniu złuszczania twarz jest wyraźnie gładsza i rozjaśniona. Pacjenci sami widzą tę różnicę — rezultat jest naprawdę spektakularny.

RODZAJE PILINGÓW
W klinice nova derm wykonuje się wiele rodzajów pilingów. Najogólniej można je podzielić na pilingi intensywne i łagodne.

Pilingi intensywne
Tego rodzaju pilingi służą do głębokiego złuszczenia naskórka. Działanie to pobudzić ma głębokie warstwy skóry do odnowy, a tym samym poprawy jej kondycji i do rewitalizacji. Skóra staje się bardziej napięta, wygląda młodziej. Głębokie pilingi wykorzystuje się także w leczeniu przebarwień, trądziku oraz blizn pozostałych po tej chorobie. Zabiegi te działają na skórę mocno i dogłębnie, dlatego należy liczyć się z intensywnym, kilkudniowym złuszczaniem skóry. Dla niektórych osób łączyć się to może z koniecznością dwu lub trzydniowej przerwy w wykonywaniu pracy. Przed zabiegiem należy więc zapytać lekarza, czy poddanie się danemu pilingowi może uniemożliwić pracę. Do tego problemu należy jednak podchodzić bardzo indywidualnie. Wiele zależy od własnych odczuć pacjenta, jego wrażliwości, ale także od rodzaju pracy.
Niektóre pilingi intensywne: Yellow Peel, Micro Rc Peel

Pilingi łagodne
Wykonuje się je dla rozświetlenia, rozjaśnienia skóry, a także podtrzymania efektów uzyskanych za pomocą pilingów intensywnych. Po takich mniej radykalnych zabiegach skóra może łuszczyć się w prawie niewidoczny sposób. Brak intensywnego, widocznego łuszczenia nie oznacza jednak, że piling jest nieskuteczny. By uzyskać równie dobry efekt jak po głębokich zabiegach, delikatny piling trzeba powtórzyć dwa, trzy razy. Nie zawsze jest to jednak potrzebne, bo u niektórych pacjentów dla jasnej, promiennej cery wystarczy tylko jedno delikatne złuszczanie. Tak dzieje się w przypadku, gdy celem pilingu nie jest pozbycie się naskórka, a jedynie jego regeneracja.
Niektóre pilingi łagodne: piling glikolowy, piling migdałowy.

CZYM ROŻNI SIĘ PILING MEDYCZNY OD PILINGU KOSMETYCZNEGO?
Piling medyczny przynosi znacznie wyrazistsze rezultaty niż podobny zabieg wykonany u kosmetyczki. Dlaczego? Ponieważ wykorzystywane w pilingu medycznym preparaty sądużo silniejsze niż te, które stosuje się w salonach kosmetycznych. Niech świadczy o tym choćby fakt, że w gabinetach kosmetycznych kwasy owocowe, którymi złuszcza się skórę, występują, w stężeniu nie większym niż 12%, w gabinecie lekarskim zaś mają nawet 70%! Mimo iż podczas zabiegu wykorzystuje się dość silne preparaty, fachowo wykonywane pilingi medyczne są zabiegami bezpiecznymi, niedającymi istotnych powikłań. Objawy takie jak rumień, pieczenie skóry czy — rzadziej – obrzęk wokół oczu są przemijające, krótkotrwałe i nie wymagają dodatkowego postępowania medycznego. Bardzo ważne jest przyjęcie leków przeciwwiru-sowych przed zabiegiem, jeżeli u pacjenta występuje opryszczka. Są też takie zabiegi, po których wszyscy powinni zażyć leki przeciw wirusowi opryszczki.

DO PILINGU TRZEBA SIĘ PRZYGOTOWAĆ!
Piling trzeba planować z minimum dwutygodniowym wyprzedzeniem. Tyle czasu potrzeba, aby przygotować do niego skórę. Przed zabiegiem konieczne jest stosowanie zaleconego wcześniej przez lekarza kremu, np. z kwasem glikolowym, migdałowym, pirogronowym, retinowym czy azelairiowym, zależnie od rodzaju planowanego pilingu. W przypadku zabiegów mających rozjaśnić przebarwienia, czas stosowania kremu z substancjami odbarwiającymi lub antyoksydacyjnymi może być znacznie dłuższy.

DERMATOLOGICZNY PROGRAM TERAPEUTYCZNY: ZŁUSZCZANIE plus LEKI
Pierwszy piling, choć wyraźnie poprawia stan skóry, to zwykle tylko pierwszy krok do piękna. Zazwyczaj pojedynczy zabieg jest niewystarczający do osiągnięcia celu, jakim jest zlikwidowanie wyraźnych defektów skóry, np. przebarwień, blizn czy zmarszczek. Dlatego zabiegi przeważnie wykonuje się w seriach — najczęściej od 4 do 6 co kilka tygodni. W niektórych, przypadkach raz na trzy miesiące, a nawet co pół roku. Profilaktycznie stosowane pilingi pozwalają utrzymać młody wygląd skóry przez długie lata.
Systematycznie powtarzane zabiegi złuszczające to podstawa długotrwałej terapii, jaką lekarz opracować może dla każdego pacjenta. Drugim ważnym elementem odpowiedniego dbania o kondycję skóry jest codzienne stosowanie preparatów dermatologicznych z apteki lub leków przepisywanych na receptę, zamiast tradycyjnych kosmetyków Apteczne preparaty zawierają wysokie stężenia odmładzających składników i działają, silniej niż zwykłe kremy. Nie tyle pielęgnują, co wzmacniają skórę i pobudzają ją do odnowy. Dlatego terapia dermatologiczna jest o wiele skuteczniejszą bronią przeciwko starzeniu się skóry niż kosmetyczna pielęgnacja.

JAKI PILING JEST ODPOWIEDNI DLA CIEBIE?
Dostrzegasz zmiany świadczące o starzeniu się skóry. Na świecie, szczególnie w Europie ‚Zachodniej i Ameryce, większość kobiet, która decyduje się na pilingi, poddaje się im właśnie z tego powodu – by odmłodzić swą skórę. W Polsce taka metoda odmładzania twarzy nie jest jeszcze zbyt popularna. A szkoda, bo tym sposobem można uzyskać rezultaty, jakich nie dadzą najlepsze kosmetyki, a nawet zabiegi chirurgii plastycznej, liftingi tylko naciągają skórę, podczas gdy pilingi poprawiają jej jakość – wygładzają, ujędrniają, rozjaśniają. Dają widoczny efekt odmłodzenia, a co ważniejsze, działają prewencyjnie. Opóźniają proces starzenia się skóry i tworzenia na niej zmarszczek.
Klinika nova derm oferuje wiele rodzajów pilingów. Każdy z nich inaczej oddziałuje na skórę, dlatego najlepiej, by to lekarz zdecydował, który zabieg będzie w danym przypadku najlepszy.

Twoim problem są zaskórniki. Lekarz może zalecić Ci piling betahydroksy-kwasami (BHA), czyli piling salicylowy, lub piling lipohydroksykwasami (LHA), alfa-hydroksykwasami (AHA) lub łączony z BHA i AHA. W przypadku zaskórników sprawdza się także złuszczanie kwasem pirogronowym lub SPA Peel, łączący w sobie trzy rodzaje kwasów Można zastosować także mikrodermabrazję.

Masz niewielkie zmiany trądzikowe. Najbardziej odpowiednie będą dla Ciebie zabiegi takie, jak piling lipohydroksykwasami (LHA), piling pirogronowy, SPA Peel lub nieco silniejsze zabiegi, na przykład Yellow Peel czy Micro Rc Peel.

Twoja skóra mocno się przetłuszcza. W takim wypadku najskuteczniejsza będzie seria zabiegów kwasem pirogronowym lub salicylowym (BHA).

Twoja skóra zniszczona jest przez trądzik (po chorobie pozostały blizny, rozszerzone pory i przebarwienia). Najlepsze będą dla Ciebie pilingi kwasem pirogronowym, migdałowym, a także Yellow Peel lub inne pilingi z pochodnymi retinolu (pochodna witaminy A), na przykład Micro Rc Peel. U niektórych pacjentów stosuje się też pilingi kwasem trójchlorooctowym (TCA). W celu uzyskania lepszego rezultatu powyższe pilingi często łączy się z zabiegiem mikrodermabrazji.

Na Twojej skórze występują przebarwienia. Musisz wiedzieć, że prze barwienia to problem, którego leczenie będzie wymagało od Ciebie cierpliwości i sumienności. Terapia pilingami jest bardzo skuteczna, ale trwa długo. Aby zlikwidować „plamy” trzeba wykonać cała, serię zabiegów. Niwelowanie przebarwień następuje powoli. Nieraz na naprawdę zadowalającą popraw? trzeba czekać nawet kilka lat. Najszybsze i najlepsze efekty daje zabieg Cosmelan. Jest to bardzo nowoczesny, złożony, choć droższy od innych zabieg.

Masz trądzik różowaty. Pilingi znacznie poprawią wygląd Twojej skóry pod warunkiem, że ostra faza tej choroby zostanie wcześniej wyleczona i trądzik różowaty będzie już w stanie remisji. Pilingi nie służą więc do leczenia choroby, lecz do podtrzymania efektów uprzedniej kuracji medycznej. Najczęściej stosowanymi do tych celów zabiegami są. pilingi z pochodnymi retinolu i kwasem azelainowym.
Warto zadbać o swoją skórę. Zabiegi wykonywane „dzisiaj’ procentują jeszcze po wielu latach.

CZY LATO TO ODPOWIEDNIA PORA NA PILING?
Istnieją zabiegi, którym w lecie można poddać się bez przeszkód, np, piling migdałowy czy Cosmelan. Przeważnie jednak, nawet w przypadku tych zabiegów, zaleca się, by nie wykonywać ich na mniej niż miesiąc przed planowanym urlopem. Skóra po zabiegach jest wrażliwa na światło słoneczne, może więc ulegać podrażnieniom. Jest też bardziej podatna na przebarwienia, dlatego osoby z tendencją do przebarwień nie powinny poddawać się pilingom pomiędzy majem a wrześniem.

ODMŁADZANIE
POTRAFIMY ODJĄĆ SKÓRZE NAWET DZIESIĘĆ LAT
Proces starzenia się skóry rozpoczyna się wcześniej niż przypuszczamy — już około 25.-30. roku życia. Dermatolodzy rozróżniają kilka typów starzenia: związane z wiekiem i zmianami hormonalnymi, spowodowane naturalną, mimiką twarzy oraz fotostarzenie. To ostatnie zjawisko jest efektem nadmiernej ekspozycji na promienie ultrafioletowe — osoby, które lubią, opalać się na plaży albo w solarium, dodają skórze kilka, a nawet kilkanaście lat. Podobnie jak ultrafiolet, zabójczy dla skóry jest też dym z papierosów. Skóra palacza jest nie tylko wyraźnie starsza, ale także szara i matowa.
Starzenie kojarzy się głównie ze zmarszczkami. Ale nie tylko one są świadectwem mijającego czasu. Dermatolodzy wyróżniają jeszcze sześć innych zmian, charakterystycznych dla starzejącej się skóry; są to:
1) suchość skóry,
2) utrata jędrności (skóra na twarzy, szyi, dekolcie i na powierzchni grzbietowej rąk i przedramion staje się cienka i mało elastyczna),
3) przebarwienia i odbarwienia,
4) utrata naturalnego kolorytu (skóra ma szarawy, matowy odcień),
5) teleangiektazje, czyli rozszerzone naczyńka krwionośne (tzw. pajączki),
6) rozszerzone pory.

Kobieta może mieć twarz bez śladu zmarszczek, ale barwa i kondycja skóry i tak będą zdradzać jej wiek. Czasem nawet będą dodawać lat. W takim przypadku nie pomogą kosmetyki — odmłodzić skórę mogą jedynie zabiegi medyczne.
Od około 20 lat dermatolodzy proponują terapie łączące nieinwazyjne metody i terapeutyczne programy lękowe, mające na celu likwidację defektów skóry wynikających z upływu czasu. W klinice nova derm stosowane są najnowocześniejsze i najskuteczniejsze terapie. Co więcej, dr Ewa Chlebus modyfikuje niektóre z nich tak, aby bardziej odpowiadały potrzebom skóry typowej dla Polek.

Intensywne kuracje odmładzające PILINGI Z RETINOIDAMI

Retinoidy to najważniejsze substancje w dermatologicznej kuracji odmładzającej. Ich niesamowite właściwości wykorzystywane są w wielu zabiegach oferowanych przez klinikę nova derm. W celu uzyskania zadowalającego rezultatu zabiegi należy powtarzać co kilka miesięcy.

YellowPeel. Wprowadzenie tego pilingu na rynek było przełomem w światowej dermatologii estetycznej. Jest to zabieg, który mocno oddziałuje na skórę, dzięki czemu daje spektakularny efekt odmładzający. Yellow Peel polecany jest dla wszystkich typów skóry, również wrażliwej i naczyniowej.

W skład preparatu złuszczającego, oprócz kwasu retinowego, wchodzą jeszcze trzy inne związki: kwas azelainowy, fitowy i kojowy. Taki zestaw substancji leczniczych nie tylko wpływa na poprawę naskórka, ale działa też na głębsze warstwy skóry. Pobudza produkcję kolagenu l elastyny, przez co skóra twarzy wygładza się (drobne zmarszczki zanikają). Przyczynia się także do powstania nowych naczyń krwionośnych, dzięki czemu skóra jest lepiej odżywiona I dotleniona.

Na zabieg ten trzeba zarezerwować sobie więcej czasu niż w przypadku innych pilingów, bo aż 3—4- godziny. Co godzinę lekarz nakłada na twarz warstwę dwóch specjalnych preparatów. Pierwszy to maska „torująca”, która rozluźnia rogową warstwę naskórka i ułatwia wchłanianie drugiego preparatu, zawierającego składniki odmładzające skórę. Dzięki masce „torującej” główny preparat może przeniknąć do głębszych warstw skóry i mocniej na nią oddziałać. Ma on charakterystyczną, żółtą barwę, stąd nazwa zabiegu – Yellow Peel.

Zabieg jest nieinwazyjny, bezbolesny. Po pilingu występuje złuszczanie naskórka, którego nasilenie zależne jest od rodzaju skóry i jej kondycji. Trwa ono zwykle od 2 do 5 dni. Niektórym osobom złuszczanie może uniemożliwić pracę, dlatego należy liczyć się z koniecznością wzięcia kilku wolnych dni po zabiegu,

Rezultaty Yellow Peel widać już po pierwszym zastosowaniu – skóra staje się jasna, gładka, napięta, o wyraźnie zmniejszonych porach. Jednak dla trwałego odmłodzenia skóry pilingi trzeba powtarzać co kilka miesięcy. Przy każdym kolejnym zabiegu skóra nie tylko „oczyszcza się” z zalegających na jej powierzchni martwych warstw? naskórka, ale przede wszystkim pobudzana jest do odnowy. Systematyczne powtarzanie zabiegu Yellow Peel działa więc profilaktycznie. Chroni skórę przed utratą jędrności i nowymi zmarszczkami.

Micro Rc Peel, To autorski piling odmładzający opracowany przez dr Ewę Chlebus. Jest zabiegiem przeznaczonym dla osób o skórze tłustej, łojotokowej, z rozszerzonymi porami, a także dla osób mających przebarwienia, przerośnięty naskórek czy szarawą i zmęczoną skórę.

Zabieg zaczyna się od mikrodermabrazji, czyli delikatnego ścierania naskórka za. pomocą specjalnego urządzenia – głowicy pokrytej drobinkami diamentów. Takie przygotowanie skóry pozwala na lepsze wchłanianie substancji leczniczej. Substancja ta składa się z kwasu retinowego, kwasu mlekowego i witaminy C.

Zabieg jest bezbolesny, trwa około 30 minut By wzmocnić jego działanie, na noc po pilingu pacjent powinien zastosować specjalny krem, który wliczony jest w cenę zabiegu. Złuszczaniee skóry po pilingu jest niewielkie, może trwać od 2 do 5 dni.
W wyniku zabiegu skóra staje się gładsza, rozjaśniona i dobrze nawilżona. Efekt odmłodzenia jest wyraźnie widoczny. Wszystko to dzieje się za sprawą dobrze dobranych preparatów, które pobudzają skórę do intensywnej regeneracji.

A Rc Peel. Jest to zabieg opracowany w klinice nova derm, przeznaczony specjalnie do rewitalizacji i naprawy skóry wrażliwej, naczyniowej i wiotkiej (cienldej). W zabiegu wykorzystywane jest działanie retinolu, witaminy C, kwasu mlekowego i azaleinowego.
Zabieg jest bezbolesny, chociaż pacjent może odczuwać dyskomfort (lekkie szczypanie skóry) trwający 2 do 3 dni. Złuszczanie naskórka trwać może do 7 dni. Efekt zabiegu rekompensuje jednak te objawy. A Rc Peel nie tylko w widoczny sposób poprawia wygląd skóry, ale także ją leczy. Wzmacnia jej strukturę, działa przeciwzapalnie, nawilżające i rozjaśniające, W przypadku osób o skórze naczyniowej systematycznie powtarzane zabiegi zmniejszają skłonności skóry do rumienią (zaczerwieniania się).

Zalecane jest wykonywanie zabiegu co kilka miesięcy. A Rc Peel często stosuje się na zmianę z zabiegami z hydroksykwasami lub — u pacjentów o wrażliwej skórze -z jonosonoforezą naczyniową. Jest to metoda, w której preparaty lecznicze (w tym przypadku zmniejszające przepuszczalność naczyń krwionośnych) wprowadzane są do skóry za pomocą energii ultradźwięków.

Derttl Peel R. Zabieg ten również został opracowany przez dr Ewę Chlebus. Przeznaczony jest dla kobiet dojrzałych, a szczególnie dla pacjentek, które decydują się na kompleksowe odmładzanie twarzy w klinice nova derm. Często wykonuje się go bowiem pomiędzy zabiegami z retinoidami, przy okazji wstrzykiwania botoksu bądź po mezoterapii czy wypełnianiu zmarszczek kwasem hialuronowym.

Derm Peel R wykorzystuje działanie najskuteczniejszych substancji odmładzających — kwasu gllkolowego i retinolu. Zabieg jest łagodny, powoduje niewielkie złuszczanie. Najbardziej zadowalające efekty otrzymuje się po serii 4 zabiegów (jeden zabieg w miesiącu). Derm Peel R szczególnie polecany jest osobom o suchej skórze, pracującym w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Maskd retinowd. Główną substancją wykorzystywaną w tym zabiegu jest kwas retinowy, powszechnie znany i stosowany jako najlepsza substancja odmładzająca skórę. Kwas retinowy wpływa na odnowienie włókien elastycznych i kolagenowych skóry oraz przyczynia się do powstania w niej nowych naczyń krwionośnych. Doprowadza także do normalizacji naskórka (przywrócenie jego zdrowej struktury) i działa przeciwzaskórnikowo. Wszystko to sprawia, że skóra po zabiegu jest bardziej odżywiona., dotleniona i gładka. Kwas retinowy jest również stosowany w leczeniu zaskórników oraz skóry zniszczonej przez trądzik.

Podczas zabiegu lekarz nakłada na twarz pacjenta maskę zawierającą kwas retinowy o odpowiednim, indywidualnie dobranym stężeniu (5%, 10%, 15%). Na skórze pacjenta pozostaje ona przez około 30 minut.
Aby kwas retinowy wchłaniał się lepiej, nałożenie maski poprzedza inny, wybrany przez lekarza zabieg. Osoby o skórze tłustej, z rozszerzonymi porami, zniszczonej trądzikiem lub nadmiernym opalaniem poddawane są zabiegowi mikro dermabrazji. Natomiast u osób o skórze wrażliwej, naczyniowej lub zniszczonej nadmiernym opalaniem wykonuje się zabieg na bazie kwasów owocowych.
Zabieg trwa łącznie około godziny. Jego efekty są wyraźnie widoczne — skóra wygładza się, a pory ulegają spłaszczeniu. Zabieg jest bezbolesny, powoduje jedynie lekkie złuszczanie naskórka. Cena zabiegu jest stała niezależnie od stężenia stosowanego kwasu oraz od rodzaju zabiegu poprzedzającego nałożenie maski retinowej.

Łagodne kuracje odmładzające
PILINGI HYDROKSYKWASAMI ALFA LUB BETA

Są to nowoczesne zabiegi, które działają zarówno na naskórek, jak i głębiej położoną skórę właściwą. Skutecznie usuwają drobne zmarszczki, poprawiają napięcie zwiotczałej skóry, rozjaśniają powierzchowne przebarwienia. Zabiegi te są krótkie, bezbolesne (chociaż pacjenci mogą odczuwać podczas nich szczypanie), powodują niewielkie złuszczanie. Wykonuje się je w seriach: jeden zabieg co miesiąc, powtarzany od 4 do 6 razy.
W klinice nova derm stosuje się pilingi alfahydroksykwasami (np. piling migdałowy, piling glikolowy) oraz plingi betahydroksykwasami (np. piling lipohydroksykwasem — Biomedić).

Pilingi migdałowe. Są to łagodne zabiegi wykonywane z użyciem kwasu migdałowego., który otrzymuje się z wyciągu z gorzkich migdałów. Kwas migdałowy działa rewitalizująco i bakteriobójczo, dlatego znalazł zastosowanie jako substancja odmładzająca i rozjaśniająca skórę. W pilingach występuje w różnych stężeniach – od 40 do 70%.

Zabiegi mogą być wykonywane o dowolnej porze roku bez ryzyka przebarwień. Trwają około 20 minut, są bezbolesne. Nic powodują podrażnień, jedynie lekkie złuszczanie skór}’. Jest ono na tyle nieznaczne, że pacjent nie musi robić sobie przerwy w pracy.
Pilingi migdałowe szczególnie zalecane są osobom o wrażliwej l naczyniowej skórze oraz tym, którzy dopiero rozpoczynają, leczenie skóry metodą pilingów. Cenione są_ jako zabiegi upiększające „na specjalne okazje”.
Już po pierwszym pilingu skóra jest rozjaśniona i wygładzona. Jeszcze lepszy efekt uzyskuje się jednak po serii 4 zabiegów (jeden piling co miesiąc). Podczas kolejnych zabiegów kwas migdałowy może zostać wzmocniony specjalnymi substancjami, m.in. rozjaśniającym kwasem cytrynowym lub przeciwbakteryjnym kwasem mlekowym.
W klinice nova derm dostępna jest cała grupa pilingów migdałowych: piling migdałowy, piling migdałowy Plus, piling migdałowy L, piling migdałowy C, piling migdałowy T.

Piling glikolowy. Zabieg ten przeznaczony jest dla bardzo aktywnych zawodowo pacjentek, które nie mogą albo nie chca_ zdecydować się na pilingi intensywne, powodujące widoczne złuszczanie skóry. Kilka łagodnych, rozłożonych w czasie zabiegów kwasem glikolowym przynosi efekt podobny do tego, jaki daje jeden silny piling. Zabiegi powtarza się raz na miesiąc przez pół roku. Kwas glikolowy ma silne
właściwości nawilżające, dlatego pilingi z jego wykorzystaniem szczególnie zaleca się osobom o suchej skórce, pracującym w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Biomedic, Jest to piling odmładzający. Wykorzystuje działanie lipohydroksykwasu (LHA), będącego substancją o właściwościach przeciwzapalnych i antybakteryjnych. Piling z LHA wyraźnie wygładza i rozjaśnia skórę, a także zapobiega powstawaniu zaskórników. Ponadto ułatwia wchłanianie dermatologicznych preparatów odmładzających, zalecanych przez lekarza do stosowania między zabiegami. Biomedic wykonywany 4 razy co 2 tygodnie przynosi najlepsze rezultaty. W klinice nova derm oferowana jest również wersja zabiegu przeznaczona do odmładzania skóry dekoltu i pleców.